Vēlos padalīties ar Jums par to – kā es plānoju savas ģimenes ēdienreizes, šoreiz runa nebūs par to, ko mēs ēdam, bet tieši kā es plānoju visas nedēļas receptes. Sākšu ar to, ka esmu gandrīz pilnas slodzes mamma, kas nozīmē, ka ēst gatavoju katru dienu.
Es veidoju grafiku – ņemu A3 lapu, sazīmēju nedēļas dienas un salīmēju līmlapiņas. Iesaku izmantot tieši tās, jo tad ir ļoti viegli mainīt ēdienreizes vietām un nav jāķēpā lapa (ir gandrīz neiespējami paredzēt, kurā dienā Tu vēlēsies ēst tieši to ēdienu, vai kurā dienā Tev būs vairāk vai mazāk laiks plosīties pa virtuvi. Man vienlīdz labi patīk gan gatavot, gan ēst ārpus mājas, tāpēc sagatavoju vairākas lapiņas ar tekstu /ārpus mājas/, lai vajadzības gadījumā to ielīmētu. Kā arī brīvdienas vienmēr atstāju tukšas, lai tajās pagatavotu to, ko pa nedēļu neesmu paspējusi, kā arī esam ļoti aktīvi un iespējams, ka mājās nemaz nebūsim. Grafika apakšā salīmēju iespējamos uzkodu variantus, vai receptes ko vēlos papildus pagatavot, piemēram, melleņu kokospiena saldējumu. Šīs līmlapiņas mainu pēc vajadzības.
Es nekad negatavoju ēdienu 1 : 1 ar atrasto recepti, vienmēr mazliet vai vairāk pamainu kādas sastāvdaļas – eksperimentēju.
Ēdienu receptes es meklēju:
- pavārgrāmatās /tās ir pilnas grāmatnīcas, atliek vien atrast savējo
- žurnālos/ mani favorīti ir “Pie galda” un “Četras sezonas”
- pinterestā/ tūkstošiem recepšu no visas pasaules
- blogos/ mani mīļākie ir Lepetitpot (īpaši foršas receptes priekš Lizetes), divi10, krustnagliņa
Kad atrastas vēlamās receptes, tad es izveidoju iepirkumu sarakstu. Lai atvieglotu iepirkšanos, mēs izmantojam aplikāciju couple, kur reālā laikā var veidot iepirkšanās sarakstus, redzēt ko otrs ir nopircis vai nav, var sačatot, sūtīt bildes, veidot kalendāru – plānot dzīvi kopā!
Grafiku parasti sagatavoju brīvdienās, laikā, kad ir jāveic nākošās nedēļas tiešās pirkšanas pulciņa pasūtījums. Nezini, kas ir tiešās pirkšanas pulciņi (TPP)? Tad lasi sīkāk šeit.
Iepērkos vairākas reizes nedēļā, pirmdienā dodos uz RIMI, trešdienās saņemu TPP kasti, ceturtdienās ir svaigo zivju pievedums Siguldas eko veikaliņā “Zaļais zars”, kā arī mana mamma mēdz mūs lutināt ar pašas izaudzētiem labumiem. Rudens/ziemas sezonā pasūtu bioloģiski audzētus augļus “Itālijas garšā” un tos man pieved pie pašām namdurvīm. Vēl ļoti iecienījusi esmu “Absolūts ēd” produkciju, īpaši dīgstus, bet viņi piedāvā arī sezonas dārzeņu kastes, kurām ir iespējama piegāde uz mājām (es viņu produkciju saņemu augstāk minētajā TPP).
Man arī ir dienas, kad nekas nenotiek kā plānots, taču vienmēr es varu atrast kādu alternatīvu, galvenais šajā procesā ir radošums.
!Iesaku par receptēm sākt domāt jau visas nedēļas garumā un atzīmēt plānotājā vai couple app, lai liekot grafiku ātrāk virzās darbs uz priekšu.
!Ja Tavas ēdienreizes būs plānotas, tad arī Tu ēdīsi veselīgāk, protams, galvenais noteikums ir pirkt veselīgus produktus, jo to, kas būs Tavā ledusskapī, tas arī būs tas, kas atradīsies uz Tavas ģimenes šķīvja
!Mans nākošais mērķis ir sagatavot gardas uzkodas līdzi savam topošajam vīram uz darbu, jo ļoti bieži dzirdu no viņa, ka viņam nav sanācis laicīgi paēst un šī iemesla dēļ viņš saēdies fastfood.
Kā Tu plāno savas ģimenes maltītes? Padalies ar savām idejām un pieredzi!
Lai gardi!
Linda
Lindiņ, paldies par vienkārši lielisku ideju!
Nesen, stāvot veikalā pie dārzeņu plaukta, sajutu, ka galvā ir haoss, kur plosās tornado ar katliem, pannām un ēdienu receptēm. Sapratu, ka esmu nogurusi katru dienu plānot 3-4 ēdienreizes saviem mājiniekiem. Plānot man patīk, nesaprotu kāpēc es nebiju iedomājusies šādu variantu. Ļoti laba ideja arī par līmlapiņām!
Es plānoju ēdienreizes savai ģimenei izejot no tā, ko bērni ēdīs skolā vai dārziņā. Tā kā es skolas ēdienreizes redzu kādu nedēļu agrāk, tad vienu dienu piesēžos un visu saplanoju. Kāpēc man tas ir svarīgi? Jo gribas, lai bērniem ir veselīgs un sabalansēts uzturs, lai nav gan skolā pusdienaas, gan mājās vakariņaas, piemēram, zivs. Plānoju es kalendārā, kurā ir vairākas ailītes, pirma-pusdienam, otra-vakariņām, trešā-maize, jo mēdzu to ari cept, un saldais, ja gaidāmi ciemini un pēdējā ailītē paliek bērnu skolas edieniem. Praktiski vienmēr uz veikaliem es dodos ar sarakstu, izejot no nedēļas akcijas precēm. Ka arī ikdienā es gatavoju brokastis un vakariņas, pusdienaas parasti ir uzsildīts iepriekšējās dienas vakariņas. Bet reizēm arī tas nākas gatavot, jo vīrs nāk mājās uz pusdienam un reizēm var nepietikt ar “paripalikumiem”. Receptes 11 gadu laikā man jau ir izveidojies savs krājums, kur apkopoju, mūsuprāt, vislabakas. Bet ar vien man patīk eksperimentēt un izmēģināt ko jaunu. Tas tā, lai dzīve būtu interesantāka.
Šodien gatavojot sautējumu bērnam iedomājos – a kāpēc gan nesataisīt sastāvdaļas tā pavairāk un pa porcijām sasaldēt (svaigus protams, nu tas ir ‘jēlus’)?!
Tad nu mans nākamais plāns ir sataisīt paciņas,kur piemēram ir visi ingridienti sautējumam, citā paciņā ingridienti kādai zupai, atkal nākamajā iedomājos, ka varētu salikt kartupeļus ar garšvielām. Tās paciņas varētu ļoti atvieglot nākotnē un nepazaudēt laiku katru reizi mizojot un griežot. Vienreiz darbiņu padarīt vairāk un tad nedēļu nedomāt. Un vismaz ar mierīgu sirdi varētu arī bērnu atstāt ar tēvu, jo zināšu, ka nepačkās bērnam iekšā maķīti vai pelmeņus. 🙂