Gaidību laikā mēs izteikti bieži dzirdam dažādus mītus par to ko drīkst un nedrīkst darīt, no kuriem liela daļa paliek tikai mīti, taču daži no tiem saistās arī ar zobu veselību. Tādēļ vēlējos noskaidrot, kas jāievēro grūtniecības un mazuļa barošanas laikā, lai zobi saglabātos veselīgi arī pēc šī dzīves posma.
Mīts nr. 1 – Grūtniecības laikā nedrīkst apmeklēt zobārstu un zobu higēnistu.
Nepatiesība! Ideālā variantā zobus salabot vajadzētu pirms tiek plānota grūtniecība, taču arī grūtniecības laikā ir jāatrādās šiem speciālistiem. Pirmajā trimestrī hormonālo izmaiņu rezultātā , var parādīties grūtnieču gingivīts (smaganu iekaisums). Šajā gadījumā nepieciešama vizīte pie higiēnista. Optimālais laiks, kad apmeklētu plānveida kārtā zobārstu un higiēnistu ir otrais trimestris. Pirmajā trimestrī moka nelaba dūša un toksikoze, līdz ar to vizītes var nebūt pašas patīkamākas, kā arī pirmā trimestra laikā izveidojas placenta, kurai ir arī aizsargbarjeras funkcijas.
Mīts nr. 2. – Vai tiešām katrs bērns paņem vienu zobu no mammas?
Nepatiesība! Grūtniecība pati par sevi nebojā zobus, bet var pastiprināt esošās zobu kaites. Šajā laikā atbilstošai mutes dobuma higiēnai ir lielāka loma nekā jebkad, jo šis ir laiks, kad organismā notiek lielas pārmaiņas, kas sievieti padara uzņēmīgāku pret tādām mutes dobuma slimībām kā kariess un smaganu iekaisums jeb gingivīts. Pats svarīgākais – kārtīgi kopt zobus un pievērst īpašu uzmanību to kopšanai pēc saldumu ēšanas. Tāpat jāpievērš uzmanība mutes dobuma kopšanai grūtniecēm, kurām uznāk vēlme našķoties vēlu vakarā pēc vakara zobu tīrīšanas rituāla. Topošajām māmiņām ir pieejams ļoti plašs klāsts ar vitamīnu un mikroelementu kompleksiem, kurus lietot, lai izvairītos no to trūkuma organismā. Grūtniecības laikā ir svarīgi uzņemt fluoru un kalciju, taču, ja uz zobiem būs aplikums, fluors un kalcijs zobus no bojāšanās neglābs.
Mīts nr.3. – Grūtniecības laikā nedrīkst lietot mutes skalojamo līdzekli!
Nepatiesība! Jāatcerās, ka grūtniecība nav slimība, bet sievietes īpašais stāvoklis. Protams, pienācīgi rūpējoties par savu zobu veselību, mēs rūpējamies arī par gaidāmā mazuļa veselību. Zobu tīrīšanas rituāls ietver sevī zobu tīrīšanu ar zobu pastu, zobu diegošanu, kā arī mutes skalojā līdzekļa lietošanu. Vienīgais ierobežojums ir skalojamā līdzekļa izvēlē – noteikti jāizvēlas līdzeklis, kas nesatur spirtu un hlorheksidīnu, jo šī antibakteriālā viela, ilgstoši skalojot, pārkrāso zobus un izjauc mikroorganismu disbalanci mutes dobumā. Tāpēc kā piemērotākais līdzeklis būtu mutes skalojamais, kas satur fluoru un antibakteriālo līdzekli ksilitolu.
Mīts nr.4. – Grūtniecības laikā slikta dūša un vemšana var pasliktināt sievietes mutes veselību.
Taisnība! Kad mums ir nelabumi, mēs izvairamies no zobu tīrīšanas, kas izraisa aplikuma uzkrāšanos un paaugstina kariesa risku. Pēc vemšanas jācenšas izskalot muti ar ūdeni vai ar mutes skalojamo līdzekli, kas nesatur spirtu, un zobi jātīra ne ātrāk kā pēc 30 minūtēm – tas palīdzēs pret skābes izraisītām erozijām uz zobu virsmas. Tāpat ir jālieto fluorīdus saturošas zobu pastas.
Ieteikums – ja moka slikta dūša, rīta nelabumi – var mēģināt tīrīt ar bērnu zobi birstīti, kurai ir mazāka galviņa un mīkstākie sariņi. Zobu pastu var izvēlēties bez garšas un smaržas, lai vēl vairāk neprovocētu nelabuma sajūtu.
Mīts nr.5. – Elektriskās zobu birstes ir labākas par klasiskajām.
Taisnība! Jaunākie pētījumi apliecina, ka elektriskās zobu birstes, īpaši Sonicare ar Sonic tehnoloģijas darbības mehānisma palīdzību, salīdzinājumā ar parasto zobu birsti likvidē līdz pat 10 reizēm vairāk aplikuma grūti aizsniedzamās vietās, nodrošinot daudz efektīvāku aizsardzību pret kariesu. Tās uzlabo smaganu veselību, noņem pigmentus un padara zobus baltākus un tās ir vēl saudzīgākas nekā manuālās zobu birstes.
Mīts nr.6. – Grūtniecības laikā nedrīkst balināt zobus.
Taisnība! Zobu balināšana grūtniecības laikā un laikā, kad māmiņa baro bērnu ar krūti ir absolūts aizliegums. Vienalga, vai tā ir profesionālā balināšana zobārsta kabinetā, vai mājās balināšana ar speciālo balinošo gēlu un balināsānas kapēm, vai arī speciālo balinošo plāksnīšu lietošana – balinošās vielas var viegli un ātri uzsūkties caur smaganu kapilāriem un nonākt kopējā asinsritē.
Vēl viens svarīgs mīts, kuru esmu novērojusi un vēlos pieminēt: mīts nr.7. – Mazuļa knupīša vai karotītes aplaizīšana sterilizē to!
Nepatiesība! Patiesībā tādā veidā baktērijas, kas izraisa kariesu, no māmiņas mutes tiek pārnestas uz mazula mutes dobumu un viņa zobiņi sāk bojāties. To nekad nevajadzētu darīt!
Visām grūtniecēm jāatcerās, ka skaistajā gaidību laikā nedrīkst aizmirst par mutes dobuma veselību. Jo vesela mute nenozīmē tikai veseli zobi, bet arī veselas smaganas un gļotāda. Un mutes dobuma veselībai jāpievērš tik pat daudz uzmanības, kā rūpēs par visu sievietes organismu.
Paldies Dr. Darjai Ķīsei par konsultāciju.
Lai veselīgs smaids visām topošajām un esošajām māmiņām!
Foto: Arta Kalniņa