Kad man piedzima meita, es zināju, ka vēlēšos, lai Lizetei būtu krusttēvs un krustmāte, sāku pētīt – kādas ir iespējas Latvijā. Neesam piederīgi nevienai konfesijai, bet neesam arī neticīgie. Es ticu, ka ir kaut kas augstāks un ļoti iespējams, ka viņš mitinās katrā no mums, taču es nevēlos to ielikt kaut kādos konkrētos rāmjos. Meklējot informāciju es atradu stāstus par mūsu senču godiem un seno rituālu – krustabām. Šajos svētkos ar Dieva, mīļās Māras un Laimas palīdzību un svētību mazajam cilvēkam tiek dots viss nepieciešamais skaistai, laimīgai un bagātai dzīvei. Papētot dziļāk un pakonsultējoties ar zinošiem cilvēkiem es sapratu, ka tas ir tieši tā kā es vēlētos pavadīt šo skaisto dienu, kad manai mīļajai meitiņai, ar seno tradīciju palīdzību, tiktu iecelti krustvecāki, jeb dižie kūmas. Tā kā internetā ir atrodama maz informācija par krustabām, tad nolēmu padalīties ar Jums mūsu pieredzes stāstu, kas ir modernizēta versija par mūsu senču rituālu.
Sīkāk par krustabu vēsturisko nozīmi lasīt šeit.
Mūsu krustabās piedalījās pāde, jeb krustāmais bērns, dižie kūmas, jeb krustvecāki, vecāki, krustabu viesi (ģimens locekļi un paši tuvākie draugi) un krustabu rituāla vadītāji – Aina un Gvido Tobji.
Vietu mēs izvēlējāmies Krimuldas muižas skaisto terasi ar skatu uz Gaujas senleju, jo paši dzīvojam netālu no vietas, kur paveras pasakains skats uz to, kā arī Lizete piedzima Siguldas slimnīcā, kura arī atrodas senlejas malā.
Datumu es izvēlējos 22. maiju, pavasara svētdienu, kad smaržo ceriņi un daba plaukst un zied. Turēju īkšķus, lai būtu silts un tā arī bija, saule priecēja mūs.
Pirms pasākuma vairākas reizes sazvanījos ar krustabu vadītājiem un viņi ieteica dažas lietas, kas jāņem vērā (nav obligātas, bet ieteicamas):
*krustabas vislabāk rīkot dzimtas mājās, pie dabas
*māmiņai ir jāšuj krustabu krekliņš pādītei
*viesiem un vecākiem jāģērbjas gaišās drēbēs vai tautu tērpos
*dižajai kūmai ieteicams dāvināt pādītei jostu kā dzīves ceļa simbolu un dižajam kūmam kaut ko, kas ar uguni kalts, piemēram, karote, sakta
*vecmāmiņām jāsagatavo trīs krāsu ēdieni – balts, sarkans un melns (piemēram – rupjmaize, piens, siers, sarkani augļi)
*viesiem uz krustabām jābrauc baltus ceļus un jādomā baltas domas un jāatved pļavas zālītes ar ko izdekorēt ugunskura vietu
Krustabu krekliņu uzšuvu pati ar draudzenes Gunitas Turauskas palīdzību, kura pēc tam uzšuva mums linu kleitu un kreklu, paldies viņai!
Sarunāju fotogrāfu Renāru Grabi, lai iemūžina šo skaisto dienu fotogrāfijās. Vēlējos, lai viesi izbauda šo dienu un mums nebūtu jāiesprigst uz fotogrāfēšanu.
Pienāca 22. maijs, devos uz Krimuldas muižu saklāt meža galdu.
Pirmssvētku stresiņš ar mūsu kavēšanos, bet sagaidām vadītājus – Tobju ģimeni, kuri pārstāv arī etnogrāfisko folkloras kopu “Delve”, sirsnīgs paldies viņiem par to gaišumu un sirsnību, kas valdīja šajā dienā.
Pēdējie sagatavošanās darbi un varam sākt.
Rituāls ilga mazliet vairāk kā stundu, tā laikā tika gan dziedāts, gan dejots (pat pa nātrēm), gan notika pādītes dīdīšana (rituāls,kura, laikā tiek dziedāts un dejots un katrs no viesiem tur rokās mazo pādīti), padzeršanās no viena trauka, dedzinātas zālītes, doti ziedojumi ugunij, teikti vēlējumi, spēka vārdi un labas domas kā arī tika ielikts krustāmais vārds pādītei un to izdarīja dižie kūmas, noslēgumā mazā pādīte tika apdāvināta ar dažādiem spēka un aizsardzības simboliem. Katrai no darbībām ir dziļāka jēga un nozīme, ko rituāla vadītāji izskaidro.
Šī diena bija sirsnīga, saulaina un prieka pilna, man ir sajūta, ka es izdarīju pareizo izvēli un mūsu senču senči tajā dienā lūkojās uz mums un smaidīja.
Tālāk, lai runā fotogrāfijas:
Šāda bija mūsu krustabu diena. Esmu dzirdējusi citus pieredzes stāstus no paziņām, kuri arī ir rīkojuši saviem bērniem krustabu rituālu, kas mazliet atšķiras no mūsu, bet visi kā viens ir prieka un laimes pilni.
Variants norises vietai – nesen mana paziņa rīkoja krustabas pirmajā svētnīcā, kas atrodas “Liepsalas”, Pļaviņu novadā, Klintaines pagastā, tur viesi tiek pārcelti ar plostu uz salu, kur notiek rituāls. Šī vieta atrodas blakus “Liepkalnu” maizes kafejnīcai. Tel. uzziņām 29145936 Dagnis.
Lai izdodas paklausīt savām iekšējām sajūtām un radīt tādus svētkus kādus vēlies pati!