Šī gada Sieviešu skrējeins ir aiz muguras, bet ar to nekas nebeidzas! Arī Tu vari vēl sākt (vai turpināt), jo visa vasara vēl priekšā! Lai sevi vairāk motivētu, piesaki dalību kādā no īsajām (vai garajām) distancēm Skrien Latvija! posmiem un sāc! Sāc jau šodien! Lai Tevi vairāk motivētu, fitnesa trenere un SS vēstnese Alise dalās savos ieteikumos ar Mākoņogas lasītājām.
1. Izvērtē savu veselības stāvokli
Lai arī arguments – nekad nav par vēlu sākt skriet, izklausās ļoti labi, tomēr, ne vienmēr skriešana ir radīta mums visiem. Reizēm ar labu vispārējo pašsajūtu vien nepietiek. Lai arī kāds būtu mūsu vecums, būtu ieteicams pārbaudīt veselības stāvokli. It īpaši, ja fiziskās aktivitātes pirms tam nav bijusi jūsu ikdiena. Kā arī, ja jums ir liekais savars, ja bijušas kādas sirds slimības vai ja esat vecāks par 40 gadiem.
2. Atbilstošs apģērbs
Skriešana nav modes skate, tāpēc par virsējo slāni sākumā vari ļoti neiespringt. Savukārt, jau pēc pirmajiem izmeģinājuma skrējieniem, jāsaprot, ka labi amortizējoši apavi gan noderēs un kalpos ilgi ~ 1000km. Vienmēr aceries, ka skriešanas apavi jāpērk par pus izmēru vai izmēru lielāki, lai nerastos noberzumi vai zili kāju nagi. Sporta veikalos ir daudz zināmu apavu konsultantu, kas noteikti spēs tev palīdzēt ar pareizu apavu izvēli. Sieviešu kārtas pārstāvēm, ļoti svarīgs ir stingrs, noturīgs sporta krūšturis. Kad šīs divas galvenās lietas ir, tad atliek vien uzvilkt ērtakās bikses, T-kreklu un aiziet pa durvīm laukā.
3. Temps un distances garums
Latviešu iecienītais citāts – jo lēnāk brauksi, tālāk tiks, arī skriešanā ir balta patiesība. Iesācēji visbiezāk pieļauj divas populārākās kļūdas, strauji palielina ātrumu, nesekojot līdz savam pulsam, un tik pat strauji palielina distances garumu, kas jākāpina ļoti lēnām un pakāpeniski. Rezultatā, šīs divas populārākās kļūdas noved pie pārtrenēšanās, traumām, vispāreja noguruma un imunitātes pazemināšanās. Ķermenim jāļauj palēnām adaptēties slodzei, ko rada skrējiens un tikai tad palēnēm nepieciešams kāpināt tempu un distances garumu.
4. Seko līdz savam pulsam
Ja veselības stāvoklis atļauj tev uzsākt skriešanas treniņus un esi nobriedis skriet vairāk kā 1x nedēļā, ieteicams iegādāties pulsometru. Ar tā palīdzību, trenējoties pareizā sirds ritma diapazonā, tu nenodarīsi pāri savai sirdij, nepārtrenēsies un varēsi sekot līdz, kā tavs sirds muskulis sāk palikt spēcīgās un ļauj tev kāpināt skriešanas tempu.
5. Neaizmirsti iesildīties un atsildīties
Lai nepārslogotu sirdi, ļoti svarīga treniņa sastāvdaļa ir gan iesildīšanās, gan atsildīšanās. Iesildīšanos parasti vari sākt ar ļoti lēnu, vienmērīgu skrējienu un pāris dinamiskiem stiepšanās vingrojumiem. Savukārt, atsildīšanās daļā – skriešanas treniņa beigu daļā samazini tempu un vienmērīgi pārej uz soļošanu. Visbeidzot veic statiskus stiepšanās vingrojumu, izstiepjot, galvenokārt, kāju muskuļu grupas, taču arī ķermeņa augšdaļa un mugura iesaistās tik pat svarīgā darbā, tāpēc nekad neaizmirsti pastiept muguru, krūšu muskuļus, kā arī izstiept sānus.
Alise Putraima
Šeit daži mani mīļākie stiepšanās vingrinājumi: